Haber

İran, İngiltere’nin Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı

İran, “İngiltere adına casusluk” suçundan idam edilen eski İran-İngiliz vatandaşı Savunma Bakan Yardımcısı Ali İstek Akbari ile ilgili İngiltere’den gelen “müdahaleci açıklamalar”ın ardından bu ülkenin Tahran Büyükelçisini çağırdı.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu ülkenin Tahran Büyükelçisi Simon Shercliff’in “İran’ın ulusal güvenliği de dahil olmak üzere İngiltere’nin olağandışı müdahalelerine karşılık” bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

İran’ın idam edilen eski yetkili ile İngiliz istihbaratı arasındaki ilişkiye dair “kesin kanıtlara” sahip olduğuna işaret eden İngiliz hükümeti, “İran’ın ulusal güvenliğini amaçlayan olağandışı temaslarından sorumlu tutulmalıdır”.

Açıklamada, İran’ın kendi yasalarına göre çifte vatandaşlığı kabul etmediği, idam edilen eski Savunma Bakan Yardımcısı Akbari ile ilgili “İngiltere’nin müdahaleleri ve yıkıcı açıklamalarının” asılsız olduğu belirtildi.

Bakanlığa çağrılan Shercliff’ten İran’ın bahse itirazını ülkesine iletmesi istendiği, İngiltere Büyükelçisinin Tahran’ın tutumunu Londra’ya yansıtacağını bildirdiği bildirildi.

İngiltere adına casusluk yapmakla suçlanan eski Savunma Bakan Yardımcısı İran’da idam edildi

Mizan Haber Ajansı, 11 Ocak’ta Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde Savunma Bakan Yardımcılığı yapan İran ve İngiltere çifte vatandaşı Ali Rıza Ekberi’nin İngiltere adına casusluk yaptığı gerekçesiyle bir süre önce tutuklanarak cezaevine girdiğini duyurdu. .

Bu süreçte yargılanarak ‘casusluk’ suçundan yargılanan Akbari’nin mahkemece idam cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

Sanığın karara itirazının ardından dosyanın Yargıtay’a intikal ettiği, Yargıtay’ın da itirazı reddederek Akbari için idam cezasını onadığı belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, aynı gün Twitter’da paylaştığı bir mesajda, kararı “siyasi” olarak nitelendirerek, Akbari’nin infazının durdurulması ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İdam cezasına çarptırılan eski üst düzey yetkili Akbari’nin cezasının bugün infaz edildiği açıklandı.

İran Yargısına bağlı Mizan Haber Ajansı’nın haberine göre, “İngiliz hükümetinin istihbarat teşkilatı adına casusluk yapmak, ülkenin iç ve dış güçlerine karşı kapsamlı faaliyetlerde bulunmak” suçlamasıyla idam cezasına çarptırılan Ali Rıza Ekberi güvenlik ve dünyada yolsuzluk yaratma, idam edilmiştir.” açıklamalar yapıldı.

Raporda, Ekberi’nin İngiltere’nin “MI6” olarak bilinen Gizli İstihbarat Servisi (SIS) ajanlarıyla defalarca görüştüğü ve bu görüşmeler sırasında aralarında İranlı bilim adamlarının da bulunduğu 178 kişi hakkında İngiliz ajanlarına bilgi verdiği bildirildi. para karşılığında.

Ali Rıza Akbari, İngiliz casuslarıyla yaptığı görüşmelerde 27 Kasım 2020’de başkent Tahran’da suikast sonucu öldürülen bilim adamı Muhsin Fahrizade’yi “teknik düzeyde kilit isim” olarak tanıttı.

Ekber’in idamının ardından Twitter’dan açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, “İran bir İngiliz vatandaşını infaz etmiştir. Bu barbarca hareket en ağır şekilde kınanmayı hak ediyor” dedi. kelimeleri kullanmıştı.

Fransa da Paris’teki İran Büyükelçiliği Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak Ekberi’nin idamını kınadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu