Haber

Yazhan nerede? Yazıhan ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Yazıhan hangi ilçeye bağlıdır?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, MalatyaAyrıca çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi. Malatya Türkiye’nin Kuluncak ilçesi merak edildi. Peki, Yazıhan nerede? Yazıhan ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Yazıhan hangi ilçeye bağlıdır? Detaylar burada…

NEREDE YAZILIR?

Yazıhan, Malatya ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 16.673

Alan: 507 km² (195 mi²)

YAZIHAN İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADAR?

Malatya ili Yazıhan ilçesinin nüfusu 16.673’tür.

YAZIHAN’IN HANGİ İLE BAĞLANTISI VAR?

Yazıhan, Malatya ilinin bir ilçesidir. Yazıhan, Malatya’ya 40 km uzaklıkta, 900 rakımlı. güneyde Akçadağ.

tarih

Yazıhan ilçesinin tarihi tam olarak araştırılmamıştır. Yazıhan ilçesi, Çin’in başkenti Pekin’den başlayıp M.S. M.Ö.

Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan Buzluk semtindeki yapay mağaralardan anlaşıldığı üzere ilk yerleşimin milattan önceki yıllara kadar uzandığı biliniyor. Özellikle Fethiye Köyü’ndeki höyük ve Kuruçay boyunca sıralanan höyükler, Geç Hitit yerleşmelerinin tipik özelliklerini göstermektedir. Ayrıca Ansır vadisindeki tarihi yerleşim yerleri Roma, Bizans ve Hristiyanlık dönemlerine ait izler taşımaktadır.

Bugüne kadar çeşitli toplulukların idaresi altında kalan ilçe toprakları, Osmanlı Devleti’nin yönetimi ele geçirmesinden sonra gelişmeye başlamıştır. Yazıhan’da yerleşim mezra olarak başlamış, 1936’da demiryolu, 1937’de karayolu ile köyden önce; Daha sonra 1947 yılında ilçe statüsü kazanmıştır. Yazıhan, Malatya’ya 40 km uzaklıktadır. 900 rakımda, 900 rakımda Fırat Nehri’nin kolu (Kuruçay) ile doğuda Elazığ il sonu, batıda Hekimhan, kuzeyde Arguvan-Hekimhan, Malatya il merkezi ve güneyde Akçadağ bulunmaktadır. Güney.

İlçenin adı olan Han, bu dönemin en değerli tarihi yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Merkez ilçeye bağlı bir köy iken, 9 Mayıs 1990 tarih ve 3644 sayılı kanunla ilçeye dönüştürülen Yazıhan’da 20 Ağustos 1990 tarihinde belediye teşkilatı kurulmuştur.

Coğrafya

İlçe yeryüzü şekli bakımından güneyden kuzeye doğru bir eğim göstermektedir. Kuzeyden dağlık ve vadi alanlar arazinin %50’sini oluşturmaktadır. İlçenin %50’si yarı sulu düz arazi olmasına rağmen tarıma ve yerleşime uygundur. İlçe arazisinin %60’ı dağlık, %40’ı ise tarıma uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu